WYCHE AND COLWALL HORTICULTURAL SOCIETY

A Celebration of our enjoyment of gardens and plants

ZOOM IN A COUPLE OF CLICKS TO GET THE FULL BENEFIT OF SOME OF THE LOVELY PICTURES

CLASS 1. My Garden Beautiful

Margaret White
David Hodgson – Third Prize
Elaine Hitchins – First Prize
Lena Bowden
Sidney Benjamin – Second Prize

Margey Brace
Megan Taylor
Veronica Benjamin

Class 2. An Exuberant Border or Group

Margaret White

Lynne Mitchell

Veronica Benjamin
David Hodgson – Third Prize

Sara-Jane Arden

Sidney Benjamin – Second Prize

Diane Hodgson

Megan Taylor
Patricia Shaw – First Prize

class 3. My Favourite Container

Margaret White – Second Prize
Sidney Benjamin – First Prize
David Hodgson
Veronica Benjamin – Second Prize
Diane Hodgson

Class 4. Annual or Biennial Plants

Margaret White First Prize

Sidney Benjamin – Second Prize

class 5. Hardy Shrub in Flower

Elaine Hitchens – Third Prize

Lena Bowden

Sara-Jane Arden
Claire Baker – First Prize
Megan Taylor – Second Prize
Veronica Benjamin
Sidney Benjamin

Joan Wright

Patricia Shaw – Hydrangea pan. ‘Phantom’

class 6. Clematis in Flower

Sidney Benjamin
David Hodgson – Huldine
Sara-Jane Arden – First Prize
Veronica Benjamin – Third Prize
Diane Hodgson – Second Prize

class 7. Hardy Herbaceous Perennial

Sidney Benjamin
David Hodgson – Aster x Frikartii
Margaret White – Third Prize
Sara-Jane Arden – Second Prize
Megan Taylor

Veronica Benjamin

Diane Hodgson

Claire Baker – First Prize

class 8. Hosta or Fern

Margaret White – Second Prize
Elaine Hitchens – First Prize
Megan Taylor
Liz Thomas
Sidney Benjamin
David Hodgson – Third Prize

class 9. Rose Bloom

Sara-Jane Arden – First Prize
Megan Taylor
Diane Hodgson
Anne Bard – Commended

Patricia Shaw – Second Prize

David Hodgson – Third Prize

class 10. My Favourite Tree

Elaine HitchensThird Prize

Sara-Jane Arden

David Hodgson – Acer griseum – Second Prize
Sidney Benjamin
Diane Hodgson- Prunus serrula
Veronica Benjamin – First Prize

class 11. My Favourite Place in the Garden

David Hodgson – Third Prize
Sidney Benjamin
Sara-Jane Arden – Second Prize
Patricia Shaw
Megan Taylor
Veronica Benjamin – First Prize

class 12. My Sunflower

Sara-Jane Arden – First Prize
Liz Thomas – Third Prize
Jane Burrows – Second Prize

class 13. Pansies / Violas

Claire Baker – First Prize

Veronica Benjamin – Second Prize

class 14. Sweet Peas

Joan Wright – Candy King
David Hodgson

Lynne MitchellFirst Prize

Sara-Jane ArdenSecond Prize

Wendy Rushton – Third Prize

class 15. Pot Grown Plant in Flower – not cactus or succulent

Veronica Benjamin – Second Prize
Wendy Rushton – Third Prize
Sidney Benjamin – First Prize

class 16. Pot grown Cactus or Succulent

Margaret White
Sidney Benjamin – Third Prize

Margery Brace – Second Prize

Megan Taylor
Liz Thomas
Veronica Benjamin – First Prize

class 17. A Cheerful Flower Arrangement

Diane Hodgson – First Prize
Claire Baker – Commended
Wendy Rushton – Third Prize
Veronica Benjamin – Second Prize

class 18. Tea for Two

Aunt Daisy and Aunt Myrtle for tea – NFC

class 19. Painting

Elaine Hitchens – First Prize
Michaelmas Day (Oil) Paul Picton – Second Prize

class 20. My 5 Best Beans

Chris Burrows – Third Prize
Sara-Jane Arden – First Prize
David Hodgson – Second Prize

class 21. My 5 Best Tomatoes

David Hodgson

Sara-Jane Arden – First Prize
Claire Baker – Third Prize
Joan Wright – Second Prize
Liz Thomas

class 22. Lettuce

Sara-Jane Arden – First Prize

class 23. My best Onions

this one is just showing off !
David Hodgson – First Prize
Liz Thomas – Second Prize

class 24. Three Courgettes

Margaret White – Third Prize
Sara-Jane Arden – First Prize
David Hodgson
Liz Thomas – Second Prize

class 25. Three Potatoes

Margaret White – ‘Anya’ – Second Prize
Sara-Jane Arden – Third Prize
David Hodgson – First Prize

class 26. Three Carrots

this must be the same grower again !

David Hodgson –Second Prize
Chris Burrows – First Prize

class 27. Tray/Trug/Plate of any other fruit or vegetable

Sara-Jane Arden – Second Prize
David Hodgson – Third Prize
Liz Thomas – First Prize

class 28. arranged Collection of Herbs

Sara-Jane Arden – First Prize

class 29. Decorated Cake

Diane Hodgson – First Prize

Liz Thomas – Second Prize

class 30. Scones

Claire Baker – Second Prize
Diane Hodgson – First Prize

class 31. Biscuits

Claire Baker – First Prize

class 32. Fairy Cakes – no entries, have a go in the next show

class 33. Plate of Salad – no entries, try next year

class 34. Tea Party

class 35. Painting, YP class

class 36. Craft Project, YP class

class 37. Gardening Project, YP class

class 38 Competition

How many chips to go with this egg ?

To win the egg please send your estimate by email to paulpicton4@icloud.com